28. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków za nami!

Firma Petecki po raz kolejny wsparła Wyścig Solidarności i Olimpijczyków! W tym roku trasa 28. edycji wydarzenia prowadziła z Łodzi do Lublina.

W dniach 28 czerwca-1 lipca 2017 po raz 28. rozegrał się Wyścig Solidarności i Olimpijczyków. Firma Petecki od wielu lat ma swój wkład w to wyjątkowe wydarzenie, wspierając i pomagając zarówno w przygotowaniach do zmagań, jak i w ich trakcie. Cieszy nas, że po raz kolejny mogliśmy się znaleźć w elitarnym gronie przedsiębiorstw mających swój wkład w organizację wyścigu.

Wyścig Solidarności i Olimpijczyków – co to takiego?
Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności” i Olimpijczyków, bo tak brzmi pełna nazwa tego wydarzenia, to polski etapowy wyścig kolarski rozgrywany od 1990 roku (od 2001 roku na przełomie ostatniej dekady czerwca i pierwszej dekady lipca). Zmagania są zaliczane do polskiego cyklu wyścigowego ProLoga oraz kontynentalnego cyklu wyścigowego UCI Europe Tour. Od 2015 roku posiada kategorię UCI 2.2. W wyścigu startują polskie grupy kolarskie oraz grupy zagraniczne z dywizji UCI Continental Teams. Organizatorem wydarzenia jest NSZZ „Solidarność” Regionu Łódzkiego przy współpracy z Towarzystwem Olimpijczyków Polskich i władzami miast, przez którego przejeżdża wyścig. Odbywa się on pod patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
W czasie wyścigu prowadzone są różne klasyfikacje zawodników. Najlepszy kolarz w danej kategorii otrzymuje koszulkę jej lidera, w której kontynuuje zmagania na danym etapie.

• Koszulka żółta – lider klasyfikacji generalnej wyścigu
• Koszulka pomarańczowa (w niektórych edycjach granatowa) – lider klasyfikacji punktowej wyścigu
• Koszulka zielona – lider klasyfikacji górskiej wyścigu
• Koszulka biała – lider klasyfikacji młodzieżowej wyścigu
• Koszulka szara – liderzy klasyfikacji drużynowej wyścigu

Wyścig numer 28
Trasa tegorocznej edycji wyścigu prowadziła z Łodzi do Lublina. Zmagania rozpoczęły się 28 czerwca na ulicy Piotrkowskiej, a zakończyły 1 lipca na ulicy Krakowskie Przedmieścia. W czasie rywalizacji, kolarze pokonali pięć etapów na terenie pięciu województw – łódzkiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, podkarpackiego i lubelskiego. Łączna długość trasy wyniosła 738,8 km. Zwycięzcą klasyfikacji generalnej 28. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków został Mateusz Komar (grupa Voster Uniwheels), który obronił dziesięciosekundową przewagę nad Pawłem Cieślikiem (Elkov Author). Trzecie miejsce zajął klubowy kolega Komara – Adam Stachowiak. W klasyfikacji punktowej zwyciężył Alan Banaszek (CCC Sprandi Polsowice), górskiej – Andris Vosekalns (reprezentant Łotwy), młodzieżowej – Stefan Kreder (Holandia/Metec), a drużynowej – Voster Uniwheels.
Gratulujemy zwycięzcom i mamy nadzieję, że w kolejnym roku również będziemy mogli być częścią tego wyjątkowego wydarzenia.