Pielęgnacja okien

Zakup i montaż okien nie powinien zakończyć naszego zainteresowania tym elementem domu. Trzeba pamiętać, że tak samo jak w przypadku innych części budynku również w przypadku okiennic ich stan techniczny będzie uzależniony od naszej dbałości i zainteresowania nimi. Dlatego regularne sprawdzanie stanu okien oraz ich staranna pielęgnacja to bardzo istotne kwestie, które nie powinny być przez nas lekceważone. Warto dowiedzieć się jak powinniśmy dbać o okna, co trzeba przy nich robić oraz w jaki sposób powinno się czyścić ramy okienne. Przygotowany wpis służyć ma wszystkim, którzy posiadają okna PCV i zastanawiają się, w jaki sposób realizować ich pielęgnację.

Pierwsza pielęgnacja okna krótko po montażu

Krótko po montażu okien powinniśmy zwrócić uwagę czy usunięta została z profili folia ochronna. Należy to zrobić w ciągu miesiąca od montażu, ponieważ jeśli folia pozostanie dłużej na oknach, promienie słoneczne zaczną na nią oddziaływać i tym samym jej usunięcie stanie się kłopotliwe. Podobnie trzeba również usunąć naklejki na szybach. Krótko po montażu nie będzie stanowiło to problemu i wystarczy lekko podważyć róg naklejki, by ją usunąć. Po dłuższym okresie czasu będzie trzeba wspomagać się preparatami chemicznymi i skrobać zostającą na szybie naklejkę. Jeśli okna zostały zamontowane, ale trwają jeszcze prace remontowe czy wykończeniowe, to warto je zabezpieczyć folią, która sprawi, że nie zostaną ubrudzone w trakcie trwania prac i nie będzie późniejszego problemu z ich wyczyszczeniem.

Pielęgnacja okien z PCV

Jeśli zastanawiacie się, czym czyścić ramy okienne z PCV, to służymy Wam poradą. Przede wszystkim do pielęgnacji okien warto podejść racjonalnie. Lekkie zabrudzenia powinniśmy usuwać wodą z dodatkiem delikatnych środków myjących. Środki takie warto mocno rozcieńczyć. Mycie ram okiennych takimi detergentami w większości przypadków będzie wystarczające. Do mycia okien nie można używać preparatów, które mają mocno zasadowy albo mocno kwaśny odczyn, ponieważ zniszczą ramę i metalowe okucia. W trakcie mycia okien nie powinno się skrobać powierzchni ramy, szyb oraz nie można używać środków czyszczących, które mogą powodować zarysowania. Okno należy bowiem do stosunkowo delikatnych powierzchni i wszelkiego rodzaju proszki do szorowania, druciane szczotki, ostre gąbki czy chemiczne środki czyszczące nieprzeznaczone do okien mogą doprowadzić do jego zniszczenia.

Wybór odpowiednich preparatów

Każdy, kto zastanawia się czym wyczyścić ramy okien plastikowych, powinien pamiętać, by sięgnąć po wspomnianą wodę z płynem bądź mydłem lub też po dedykowany środek do czyszczenia ram okiennych z PCV. Na rynku znajdziemy specjalnie przygotowywane w tym celu preparaty, które dostępne są bezpośrednio u sprzedawcy okien lub w sklepach z materiałami budowlanymi. W niektórych punktach sprzedaży możemy spotkać specjalnie przygotowane zestawy, które składają się ze mleczka do czyszczenia elementów wykonanych z PCV. To  środek charakteryzujący się neutralnym odczynem, więc nie powoduje uszkodzeń. Środki myjące znajdujące się w składzie są na tyle silne, że usuwanie zabrudzeń nie stanowi problemu. Producenci takich preparatów zapewniają, że w formule znajduje się również specjalny dodatek, który ma zagwarantować, że na oknie pojawi się specjalna powłoka, chroniąca przed osiadaniem na nim kurzu i pojawianiem się zabrudzeń. Warto zdecydować się na zestaw do czyszczenia okien PCV, na który składać się będzie również płyn do czyszczenia uszczelek, a także specjalny olej do konserwowania okuć. Uszczelki powinno się czyścić wilgotną szmatką z kurzu i brudu i smarować preparatem konserwującym. Okucia również warto smarować, ale wcześniej należy zapoznać się z budową okna i sprawdzić, gdzie występują otwory do tego przeznaczone. Jeśli ktoś nie ma na ten temat wiedzy może również ten element konserwacji pozostawić fachowcom. Dbanie o okno i odpowiednia jego pielęgnacja jest tak naprawdę kluczem do tego, by służyły nam bezproblemowo one przez długie lata.