Jak zabezpieczyć okna podczas remontu?

Remont i prace wykończeniowe wiążą się zawsze z mniejszą lub większą dezorganizacją uporządkowanej przestrzeni. Tynkowanie i malowanie ścian, cyklinowanie podłóg, wiercenie otworów w ścianie angażują nie tylko różnego rodzaju substancje, ale również wymagają użycia odpowiednich narzędzi. Co za tym idzie inne elementy mieszkania czy domu narażone są na zanieczyszczenia i uszkodzenia mechaniczne. Zanim zaczniemy prace, warto zabezpieczyć przed uszkodzeniami te najbardziej newralgiczne elementy. Podczas wykonywania prac remontowych szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na okna. Ich budowa, w skład której wchodzą elementy szklane, okucia, klamki oraz uszczelki wymagają specjalnej dbałości. Wielu z nas zastanawia się jak zabezpieczyć okno w taki sposób, by przez cały okres prac budowlanych było chronione przed działaniem wszelkich niebezpiecznych środków. Szersze omówienie tego tematu pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości, jak przygotować okno na remont.

Przygotowanie okien do remontu

Jeżeli remont nie obejmuje okien i nie będą one wymieniane, przed rozpoczęciem prac należy przygotować niezbędne do ich zabezpieczenia akcesoria. Musimy pamiętać, że najbardziej podatnymi na uszkodzenia elementami konstrukcyjnymi okien są ich okucia. To właśnie te części okna stanowią mechanizm umożliwiający korzystanie z podstawowych funkcjonalności. Dzięki nim możemy otworzyć, zamknąć, czy też uchylić okno. Aby zapewnić niezawodność ich funkcjonowania, należy chronić je w szczególności przed powstałymi podczas remontu pyłami. Istotną informacją dla osób planujących modernizację pomieszczenia powinien być fakt, że zetknięcie ocynkowanych okuć okiennych z zasadowym pH tynków i wilgocią może powodować rdzewienie. Zabezpieczenie okien uchroni je również przed działaniem substancji takich jak kleje, farby malarskie, pianki montażowe i innego rodzaju pyły powstałe np. podczas cięcia płyt. Do wykonania bezpiecznej bariery ochronnej przyda nam się folia do oklejania okien oraz taśmy klejące.

W jaki sposób zabezpieczyć okna?

Jeżeli mamy już wszystkie niezbędne elementy potrzebne do zabezpieczenia, możemy zacząć oklejanie okien. Zabezpieczanie szyb możemy rozpocząć od przymocowania folii malarskiej lub folii typu stretch. Do klejenia najlepiej używać taśm papierowych, których właściwości pozwalają w łatwy i szybki sposób pozbyć się ich po zakończeniu prac, nie pozostawiając przy tym niepotrzebnych śladów. Jeżeli folia na okna jest już gotowa, kolejnym krokiem jest zabezpieczenie taśmą wszystkich elementów ruchomych. Zaleca się zachowanie szczególnej skrupulatności na tym etapie. Dzięki temu mechanizmy zostaną zabezpieczone przed wnikaniem szkodliwych drobinek. Przed rozpoczęciem remontu warto też zdemontować wszystkie klamki i zaopatrzyć się w jedną klamkę roboczą. Umożliwi ona manipulację oknem, a docelowo montowane klamki nie ulegną uszkodzeniom. Oprócz tego dobrym zwyczajem jest demontaż osłonek oraz innych elementów mogących ulec uszkodzeniu. Tak przygotowane okno jest gotowe na rozpoczęcie prac remontowych.

Czyszczenie i konserwacja okien po zakończonym remoncie

Zabezpieczenie okien to jeszcze nie koniec. Po wykonaniu prac remontowych i zdjęciu ochronnej folii i taśm należy przeprowadzić oględziny okien i sprawdzić, czy nie mają żadnych ubytków. Oprócz tego niezbędne będzie ich umycie i eliminacja wszelkich zanieczyszczeń, które przedostały się przez barierę ochronną. Jeżeli doszukamy się na szybie, ramie lub innym elemencie np. zacieków po farbie w żadnym wypadku nie powinniśmy podejmować prób zeskrobania substancji. Moglibyśmy w ten sposób doprowadzić do głębszych uszkodzeń. Do usuwania powierzchownych zanieczyszczeń i pyłów powinniśmy używać produktów rozcieńczonych i o neutralnym pH. Na runku dostępne są również produkty do profesjonalnego i głębokiego oczyszczania powierzchni z tworzyw sztucznych PVC oraz aluminium, posiadających dodatkowo właściwości konserwujące. Kolejnym krokiem jest kontrola uszczelek oraz szczelin do odwadniania i odpowietrzania. Te pierwsze możemy myć wodą z dodatkiem łagodnego detergentu oraz nasmarować po oczyszczeniu środkiem do konserwacji. Pomaga to zapobiec ich przymarzaniu w zimie oraz sklejaniu. Szczeliny z kolei najlepiej udrażniać z użyciem czystej wody. Na koniec, warto przesmarować zawiasy oraz naoliwić ruchome części okucia.