Jak dobrać odpowiedni rozmiar rolety do okna?

Roleta zewnętrzna to bez wątpienia ważny element domu. Nie tylko zapewnia odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia (np. w nocy), podnosi poziom bezpieczeństwa (rolety antywłamaniowe), pozwala na mniejsze straty energii w zimie i stanowi istotny element dekoracyjny – zwłaszcza jeśli odpowiednio je dopasujemy. Zatem jak dobrać rolety?

Dlaczego warto postawić na rolety zewnętrzne?

Coraz więcej z nowo wybudowanych obiektów jest wyposażonych w rolety – to właśnie na etapie planowania inwestycji i wykonywania konstrukcji jest najlepszy moment na ich uwzględnienie. Dziś są często spotykane, ponieważ wydatnie pozwalają obniżyć wydatki na ogrzewanie zimą – stanowią one nie tylko osłonę przed wiatrem, ale także dodatkową warstwę izolacyjną. Z drugiej strony chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem latem i są sprzymierzeńcem wszystkich osób dbających o prywatność. Wszystkie rolety w ofercie Petecki.eu są także świetną ochroną przed włamywaczami, podnosząc bezpieczeństwo Twojego domu.

Jak dobrać rolety do okna?

W naszej ofercie znajdują się cztery różne rodzaje rolet zewnętrznych, dając ci możliwość dopasowania ich do twoich potrzeb, jak również zainstalowania ich na różnych etapach inwestycji. Jak dopasować i czym się charakteryzują każde z nich?

Rolety podtynkowe

Stosowane głównie w nowych budynkach, na etapie konstrukcji, choć po odpowiednich przeróbkach można je dopasować również do już istniejących obiektów. Ich ogromną zaletą jest idealne wpasowanie w elewację, ukrycie wszystkich elementów konstrukcyjnych i stworzenie wrażenia spójności z całą bryłą budynku. Wykonane z bardzo trwałych elementów, nie tylko wytrzymują dużo czasu, ale i świetnie chronią dom przed wychłodzeniem.

Rolety nadstawne

Podobnie, jak podtynkowe, stosowane są głównie w nowych budynkach, choć można instalować je także w już istniejących budynkach. Można wybierać spośród wielu kolorów, a widoczne czoło skrzynki można pokryć dowolnym materiałem, dzięki czemu staje się ono niemal niewidoczne. Zapewniają przy tym świetną ochronę przed zimnem i nieproszonymi gośćmi.

Rolety antywłamaniowe

Choć wszystkie oferowane przez nas rolety chronią przed włamywaczami, to te wyposażone w system PETECKI Sale Line RC3 szczególnie wyróżniają się pod tym względem. Odpowiednio wzmocniona konstrukcja – prowadnice, listwa dolna i kurtyna – uniemożliwiają sforsowanie siłą, wygięcie, jak i podniesienie samej rolety. Podobnie do poprzednich typów rolet można je stosować w już istniejących budynkach, choć najłatwiej je umieścić na etapie planowania budynku.

Rolety adaptacyjne

To stworzone specjalnie z myślą o już istniejących obiektach rolety. Mimo to nie oznacza to, że nie stanowią bardzo dobrej ochrony przed zimnem, wiatrem, nadmiernym nasłonecznieniem i złodziejami. Ich konstrukcja jest tak zaprojektowana, że wyglądają schludnie, umożliwiając instalację w niemal każdym budynku.

Rolety – jak mierzyć?

Podczas podejmowania decyzji o doborze odpowiedniego rodzaju rolety rozmiary nie powinny stanowić różnicy – we wszystkich typach prowadnice umieszczone są we wnętrzu ościeżnicy. Jedyne różnice sprowadzają się do umiejscowienia i rozmiaru skrzynki oraz związanych z nim modyfikacji elewacji. Zazwyczaj skrzynka ma przekrój kwadratowy, mieszczący się pomiędzy 14 a 21 cm.

Jak mierzyć rolety? Warto to robić wykorzystując metalową miarkę, która się nie rozciąga, a sam pomiar wykonać dwukrotnie, porównując otrzymane wyniki. Mierzymy więc dokładnie wysokość i szerokość wnęki, wzdłuż linii, gdzie chcielibyśmy zamontować prowadnicę.

W przypadku rolet adaptacyjnych i antywłamaniowych warto mieć na uwadze, że kilkanaście pierwszych centymetrów będzie zajętych przez skrzynkę. Decydując się na rolety na wymiar podtynkowe lub nadstawne należy pamiętać o pozostawieniu na nią miejsca ponad ramą okienną, lub w części elewacji (np. izolacji i częściowo w nadprożu). Otrzymane wyniki warto skonsultować ze sprzedawcą, który powinien być w stanie zaoferować nam pasujący