Odpowiednie czyszczenie
Regularna pielęgnacja drzwi to podstawa ich dobrego wyglądu. Pomijając to, narażamy je na utratę estetyki, a wykonując nieprawidłowo, dodatkowo możemy je zniszczyć. Warto zatem wiedzieć, jak skutecznie i bezpiecznie czyścić drzwi zewnętrzne.
Przede wszystkim należy stosować się do zaleceń producenta. Podstawową zasadą jest używanie jak najmniejszej ilości wody, zwłaszcza gdy chodzi o drzwi drewniane, drewnopochodne lub okleinowe. Przede wszystkim czyszczenie drzwi z okleiny, powinno być przeprowadzone w sposób bardzo delikatny. Aby zmyć zabrudzenia, należy używać lekko namoczonej, miękkiej gąbki lub ściereczki. Nie stosujemy żadnych ostrych drapaków czy gąbek, które mogą porysować i zniszczyć powierzchnię drzwi.
Zwykłe zabrudzenia bez problemu usuniemy za pomocą neutralnego detergentu, np. płynu do naczyń. Natomiast 1 – 2 razy do roku warto użyć specjalnego mleczka, które dokładnie oczyści drzwi z brudu. Warto pamiętać, żeby unikać żrących środków, które mogą spowodować uszkodzenia drzwi i niekorzystnie wpłynąć na ich strukturę.
Jeśli chodzi o drzwi wykonane z PCV lub aluminium, to z reguły nie wymagają one specjalnych zabiegów, aby długo zachować estetykę. Są to z reguły drzwi bardzo wytrzymałe i odpowiednio zabezpieczone. Wystarczy usuwać zabrudzenia na bieżąco. Pielęgnacja wygląda podobnie jak w przypadku drzwi drewnianych. Nie należy także używać detergentów z substancjami ściernymi, aby nie zmatowić powierzchni skrzydła. Środek do czyszczenia powinien być pozbawiony alkoholu i rozpuszczalników oraz cechować się właściwościami odtłuszczającymi. Ważne także, aby zawierał środki, które chronią przed korozją, na którą narażone są drzwi aluminiowe. Powodują ją głównie spaliny i wilgotność powietrza. Aby temu zapobiec, wskazane jest systematyczne usuwanie kurzu i zabrudzeń.
Jak odnowić drzwi zewnętrzne?
Jest kilka skutecznych sposobów na to, jak odnowić drzwi wejściowe. Dzięki temu odzyskają one estetyczny wygląd i będą stanowić dekoracyjny element wnętrza.
Malowanie to jedna z najprostszych metod renowacji drzwi zewnętrznych. Malowanie farbą drzwi wykonanych z aluminium lub PCV może okazać się dobrym pomysłem, jednak lepiej w tym przypadku zamówić usługę lakierowania proszkowego, jeśli chcemy zmienić ich wygląd. Usługa ta jednak nie należy do najtańszych, zatem warto rozważyć czy nie przekroczy ona kosztu nowych drzwi. Można również wymienić lub zamontować okleinę imitującą drewno.
Małe rysy na drzwiach wykonanych z PCV można zatuszować pisakiem korekcyjnym lub specjalną pastą. Nie jest możliwe jednak ich przemalowanie na inny kolor.
Konserwacja zawiasów
Dbając o drzwi zewnętrzne, nie należy zapominać o zawiasach. W przypadku drzwi z aluminium i PCV należy użyć do tego smaru, który jest niebarwiący i bezkwasowy. Smarowanie należy przeprowadzać 2 razy w roku, najlepiej przed zimą i po ale również w sytuacji, gdy smar został usunięty, np. podczas czyszczenia skrzydła drzwi.
Zawiasy należy czyścić specjalnym, łagodnym środkiem pozbawionym kwasów. Dzięki temu unikniemy uszkodzeń na warstwie antykorozyjnej zawiasów.
Uszczelki
Cechą wspólną wszystkich drzwi są także uszczelki. O nie również powinno się regularnie dbać. Przed nadejściem zimy zawsze warto poświęcić im trochę czasu. Guma będzie bardziej wytrzymała, jeśli 2 razy w roku będziemy je czyścić.
Uszczelki warto także pokryć specjalistycznym preparatem. Ma on za zadanie chronić uszczelki przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, np. wiatr, śnieg. Zapobiegnie to także ich przymarzaniu do profili. Tego typu płyn kosztuje niewiele, a można go również wykorzystać do uszczelnienia okien, a nawet elementów w samochodzie.
Drzwi zewnętrzne powinny być estetyczne i funkcjonalne. Regularne czyszczenie i konserwacja pozwoli na zachowanie ich w dobrym stanie przez wiele lat. Warto zatem poświęcić im te kilka chwil w ciągu roku.