Drzwi przesuwne do Twojego mieszkania

Drzwi przesuwane z roku na rok zjednują sobie coraz większe grono zwolenników. Nic ma w tym nic dziwnego, bowiem takie rozwiązanie jest wyjątkowo praktyczne, niezwykle łatwe w montażu, a także pozwala efektywnie zagospodarować nawet niewielką przestrzeń. Ze względu na to, że przesuwane drzwi różnią się między sobą materiałem, kolorem i wykończeniem doskonale wpasują się zarówno w bardziej nowoczesne, jak i klasyczne aranżacje wnętrz. Razem z Petecki sprawdź więc jak wybrać odpowiednie drzwi przesuwane i dlaczego warto wprowadzić takie rozwiązanie do swojego mieszkania.

Drzwi przesuwane w mieszkaniu – dlaczego warto?

Przez wiele lat drzwi przesuwane były wykorzystywane głównie jako element wejścia i wyjścia na taras lub do ogrodu. Współczesne style architektoniczne zaczęły jednak sukcesywnie doceniać takie systemy, dzięki czemu drzwi przesuwne można obecnie odnaleźć praktycznie w każdym pomieszczeniu mieszkania: od jadalni i kuchni, poprzez sypialnie, pokoje dzienne czy łazienki.
Tego typu drzwi są przede wszystkim niezwykle funkcjonalne i pozwalają skutecznie zaoszczędzić dostępną w mieszkaniu przestrzeń. Możliwość swobodnego otwierania i zamykania dokładnie wzdłuż linii ściany sprawia, że można je z taką samą efektywnością montować na co najmniej kilka sposobów. W każdym przypadku przesuwany system nie zajmuje jednak dużo miejsca, a wprowadzenie takiego rozwiązania przy mniejszych metrażach pomaga dodatkowo optycznie powiększyć wnętrze.

Drzwi przesuwane w mieszkaniu równie często pełnią rolę prostej ścianki oddzielającej poszczególne pomieszczenia od siebie. W zależności od sytuacji czy preferencji można więc stworzyć dużą, otwartą przestrzeń lub szybko odizolować kuchnię czy jadalnię od reszty mieszkania.

Warto też zauważyć, że przesuwany system jest niezwykle bezpieczny, szczególnie dla najmłodszych domowników, którzy wykazują tendencję do częstego przytrzaskiwania sobie palców. Okaże się także nieoceniony w przypadku osób poruszających się na wózku, bowiem brak dodatków progów i lekkość w obsłudze znacząco ułatwi swobodne poruszanie się po całym mieszkaniu.

Jak wybrać odpowiednie drzwi przesuwane do mieszkania?

Szukając idealnych drzwi przesuwanych do mieszkania, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na sam ich mechanizm. Dostępne są bowiem drzwi przesuwane wewnątrzścienne oraz naścienne. Pierwsze z nich najlepiej montować już na etapie budowy domu lub ogólnego remontu mieszkania. Przy takim rozwiązaniu drzwi chowają się w specjalną kasetkę umieszczoną w jednej ze ścian działowych, przez co można dowolnie wykorzystać pozostałą powierzchnię ściany.

Systemy naścienne montuje się za to praktycznie na każdym etapie aranżacji pomieszczenia. Należy jednak pamiętać, że zarówno drzwi przesuwne naścienne do łazienki, jak i te do kuchni czy pokoju potrzebują dodatkowo wolnej przestrzeni tak, aby nie ocierały się o ścianę podczas otwierania i zamykania.

Oczywiście, nie można też zapomnieć o kwestii estetycznej. Drzwi przesuwane są niezwykle oryginalne i pozwalają stworzyć efektowną aranżację. Idealnie uzupełniają pomieszczenia utrzymane w stylu minimalistycznym, nowoczesnym czy industrialnym. Bez problemu można jednak znaleźć inne modele, które świetnie dopasują się do bardziej klasycznych wystrojów wnętrz.

Drzwi przesuwane w mieszkaniu – propozycje zastosowania

Obecnie systemy przesuwane stanowią doskonałą alternatywę dla klasycznych drzwi zawiasowych. Szczególnie dobrze sprawdzają się jednak w małych i wąskich pomieszczeniach, w których ciągle brakuje wolnej przestrzeni. Drzwi przesuwne do salonu mogą więc stanowić symboliczną barierę pomiędzy strefą relaksu a pracy, efektywnie odgradzając je od siebie. Z kolei drzwi przesuwne do kuchni pozwolą precyzyjnie rozdzielić miejsce przygotowywania posiłków od jadalni. Drzwi przesuwne do łazienki to doskonała propozycja dla osób, które cenią sobie nienaganny ład oraz harmonię w mieszkaniu. Takie rozwiązanie jest nie tylko bardzo nowoczesne, ale pozwala także optycznie powiększyć niewielką łazienkę.

Przesuwane systemy nadadzą się też jednak do większych mieszkań, a nawet domów. Zamontowanie podwójnych drzwi przesuwanych w salonie od strony zachodniej może skutecznie zapobiec zbytniemu nagrzewaniu się mieszkania w okresie letnim oraz zapewni kontrolę wpuszczanego do pomieszczenia światła. Drzwi przesuwane do sypialni okażą się za to niezwykle przydatne w przypadku znajdującej się w mieszkaniu garderoby. Brak dodatkowych klamek, uchwytów stwarza industrialne wrażenie porządku i ładu. Warto też zauważyć, że do przesuwanego systemu w sypialni można również dobrać duże lustro, co sprawi, że po zamknięciu garderoby nikt nie będzie wiedział o jej istnieniu.

Drzwi przesuwne w kuchni coraz częściej wykorzystywane są jako element bardzo modnej ostatnio aranżacji typu „open space”. W tej stylistyce przeważnie montuje się drzwi dwuskrzydłowe lub te o większej szerokości. Takie rozwiązanie w bardzo elastyczny sposób oddziela kuchnię od jadalni oraz pozwala stworzyć ogromną przestrzeń, dzięki czemu można uzyskać, aż dwa całkiem odmienne od siebie rozkłady mieszkania.