Design okien – trendy wnętrzarskie

Nowoczesne okna wyróżniają się minimalistycznym wzornictwem, elegancką konstrukcją oraz z roku na rok są zdecydowanie większe. Projektanci wnętrz zgodnie przyznają, że geometryczne ramy, podzielone przeszklenia oraz wąskie lufciki odchodzą do lamusa. Co więcej, coraz rzadziej w nowoczesnych wnętrzach znajdziemy tradycyjne firanki lub fantazyjne upięcia. Jakie są najnowsze trendy w aranżacji okien?

Modne okna – na co warto postawić?

Duże przeszklenia, które otwierają wnętrza na ogród i wpuszczają do środka dużo światła, nadal są bardzo popularne. W nowoczesnym domu nie będziemy siedzieć zamknięci w czterech ścianach z małymi, tradycyjnymi oknami. Najmodniejsze są okna na całą ścianę, szczególnie gdy przeszklona jest południowa elewacja. Coraz częściej poleca się też duże drzwi tarasowe. Jaki efekt uzyskujemy w ten sposób? Budynki nabierają lekkości i naturalnie łączą się z otoczeniem – ogród oraz taras staje się płynnym przedłużeniem salonu, dzięki czemu wydaje się dużo większy. Współczesne okna to również rozwiązania energooszczędne. Mają one doskonałe parametry, dlatego nie musimy obawiać się ogromnych strat cieplnych przez ich dużą powierzchnię. Co więcej, zyskujemy więcej słońca, dzięki czemu w słoneczne zimowe dni możemy zmniejszyć ogrzewanie. Dużo światła w domu wpływa też na doskonałe samopoczucie.

Trendy okienne

Najmodniejsze okna to takie ze zwężonymi profilami. Trend ten, do którego dążą projektanci, można zauważyć również w innych dziedzinach – coraz modniejsze są smartfony z wąskimi ramkami. Niezwykle popularne są minimalistyczne i proste profile okienne. Wyróżniają się one łagodnym i opływowym kształtem, dzięki czemu nie zaburzają estetyki wnętrza. Zgrabne i subtelne ramy wyglądają niezwykle elegancko oraz sprawiają, że przeszklona powierzchnia wydaje się znacznie większa. W ten sposób otrzymujemy w pomieszczeniu więcej naturalnego światła. W nowoczesnych domach stawia się też na profile, które kolorystycznie wpasowują się w ściany. Okna aluminiowe lub drewniano-aluminiowe polecane są szczególnie do wnętrz utrzymanych w stylu industrialnym.

Najmodniejsze kolory okien

Na rynku znajdziemy modne okna w bogatej palecie kolorów. W klasycznych wnętrzach nadal ogromną popularnością cieszą się nowoczesne okna w odcieniach antracytu oraz tradycyjnej bieli. Ciepłe brązowe okna wewnątrz domu pomagają utrzymać naturalną i przytulną atmosferę. Polecane są do wnętrz, w których królują elementy wykonane z tworzyw drewnopodobnych lub z drewna. Szare okna w domu to uzupełnienie minimalistycznego stylu w typie skandynawskim. Oprawa utrzymana w ciemniejszym odcieniu, na przykład grafitowym doskonale podkreśla zielony widok za oknem. Okna kolorowe poleca się szczególnie do pokojów dziecięcych – mogą one być bordowe, błękitne, zielone lub kremowe. Decydując się na konkretny kolor okien, warto również brać pod uwagę odcień elewacji, dachu czy rynien. Kolor okien powinien też współgrać z barwami, w jakich utrzymany jest salon.

Nowoczesne aranżacje okienne

Bogato marszczone firany w zestawieniu z grubymi zasłonami, które przytłaczają wnętrze to już przeszłość. Nowoczesne aranżacje okienne wpuszczają do środka dużo światła oraz są bardziej dyskretne, stanowiąc jedynie ozdobę salonu. Miłośnicy klasycznych rozwiązań wciąż mogą wybrać zasłony na okno tarasowe. Jednak są one utrzymane w stylu minimalistycznym. Najlepiej wyglądają jednokolorowe transparentne tkaniny sięgające do samej podłogi. Taki wybór doskonale będzie prezentować się w pomieszczeniach, gdzie okna skierowane są na północ, gdyż będą przepuszczać dużo światła. Nowoczesne aranżacje okien balkonowych to również zasłony sznurkowe. Nie ograniczają one dopływu światła i można dopasować je do kolorystyki wnętrza. Modne są makarony białe, écru, złote, lawendowe, a nawet wielobarwne. Miłośnicy nowatorskich rozwiązań mogą zdecydować się na praktyczne markizy oraz panele z materiału. Funkcjonalnym rozwiązaniem aranżacji okien są też rolety dzień – noc, które pozwalają na regulowanie natężenia wpadającego do środka światła.