Dwie dekady temu bramy garażowe były symbolem nowoczesności, luksusu i amerykańskiego stylu życia. Obecnie stają się powszechnym standardem wyposażenia posesji. Warto poznać zalety i wady różnych produktów, żeby zdecydować jaka brama garażowa będzie najlepsza dla Ciebie.
Jakie bramy garażowe oferują producenci?
Najstarszym i najprostszym typem bramy garażowej jest brama rozwierana, czyli duże dwuskrzydłowe drzwi prowadzące do garażu. Dużym problemem są nieszczelności na styku skrzydeł bramy i ościeżnic, gdzie powstają mostki termiczne. Brama rozwierana wymaga zachowania wolnego i odśnieżonego miejsca na podjeździe. Kolejnym typem bram garażowych są bramy uchylne. Wyróżnia je prosta konstrukcja, ale ich sposób otwierania wymaga zachowania ok. 1,5 metra wolnej przestrzeni na podjeździe. Do ręcznego podnoszenia bram uchylnych potrzeba sporo siły, dlatego też obecnie automatyka jest standardowym dodatkiem tego typu bram. Dla zamontowania prowadnic i siłowników potrzeba sporo miejsca pod sufitem w garażu. Najpopularniejszym obecnie rodzajem bram garażowych są #bramysegmentowe zbudowane z ocieplanych paneli, połączonych uszczelkami. One również wymagają miejsca na prowadnice, ale dużo łatwiej można je otworzyć ręcznie. Nie wymagają dużego podjazdu i dlatego są chętnie montowane w miastach. Ostatnim rodzajem są bramy rolowane, których konstrukcja i sposób działania przypomina rolety. Zbudowane są z wąskich izolowanych lameli, które są nawijane na wał umieszczony w kasecie przy nadprożu bramy. One również nie wymagają miejsca na podjeździe, ale ze względu na bardziej złożoną konstrukcję mają trochę wyższą cenę.
Jaką bramę garażową wybrać dla siebie?
Jak widać z powyższej krótkiej charakterystyki trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaka brama garażowa jest najlepsza. Warto skonsultować swoją decyzję z fachowcami. Ograniczeniem może być wielkość posesji i podjazd do garażu. Może on wykluczyć bramy rozwierane lub uchylne. Duży wpływ na wybór bramy mogą mieć rozmiary garażu, jego ocieplenie i to, czy jest on częścią domu. Bram segmentowych oraz rolowanych, ze względu na sposób działania nie da się dodatkowo docieplić, dlatego zawczasu trzeba wybrać bramę o odpowiednim wskaźniku przenikalności termicznej. Gdy myślimy o tym, jak najlepiej dopasować bramę garażową do stylu i kolorystyki budynku, to obecnie produkowane bramy garażowe #PETECKI umożliwiają zastosowanie całej palety kolorów oraz wykończenie drewnopodobne dopasowane do kolorystyki stolarki w domu. Szczególnie estetycznie prezentuje się to na dużych i gładkich powierzchniach bram segmentowych lub rolowanych, pozbawionych zamków i klamek. Gdy zapadnie decyzja w kwestii wyboru bramy, warto od razu zdecydować się na bramę z automatyką.
Jakie funkcje powinna mieć dobra brama automatyczna?
Na temat funkcji, jakie powinna mieć brama garażowa automatyczna, krążą różne opinie. Trzeba przede wszystkim określić sposób użytkowania. Przydatną funkcją, zwiększającą trwałość bramy, jest tzw. miękki start i stop. Brama automatyczna musi mieć także możliwość otwierania na wypadek awarii zasilania. Może się ono różnić w zależności od tego, czy brama jest jedyną możliwością wejścia do garażu, czy też można do garażu wejść bocznymi drzwiami. Zimą ważne jest sprawne i szybkie otwieranie i zamykanie bramy po to, żeby zminimalizować straty ciepła. Liczy się także poziom hałasu emitowany podczas pracy, tak żeby podczas nocnego powrotu lub wyjazdu nie obudzić wszystkich sąsiadów. Nowoczesna brama garażowa powinna mieć również możliwość sterowania nie tylko pilotem, ale wygodną aplikacją dostępną na smartfonie. Może być ona jednym z elementów inteligentnego sterowania domem. Użytkownik powinien wiedzieć, jaka jest możliwość nieuprawnionego wejścia do garażu i jak brama garażowa i system automatyki jest zabezpieczony przed włamaniem oraz kradzieżą hasła lub sygnału. Przed wyborem bramy garażowej automatycznej warto poznać opinie użytkowników oraz zdać się na sugestie specjalistów.